Jak zorganizovat špajzku či skříň na potraviny

Kuchyň, Úklidové tipy

Je vaše spíž nebo skříňka na potraviny místem, které vás láká vytáhnout pár ingrediencí a vařit – nebo spíš změtí otevřených pytlíků, vysypané čočky a pravidelným objektem desetiminutového pátrání na téma „kde je cukr“?

Pokud se blížíte spíš k druhému případu, podíváme se na to, jak špajzku přehledně zorganizovat – abyste přesně věděli, co kde máte, co dochází – a všechno to vypadalo na pohled pěkně.

Nezáleží na tom, jestli máte pro ukládání potravin vyhrazenou malou místnost, pár šuplíků nebo jednu polici. Všechny mohou vypadat dobře a uklizeně.
Americkým úklidovým blogerkám v manuálech na úklid špajzky pravidelně trochu závidím samostatné místnůstky, ve kterých potraviny a kuchyňské spotřebiče ukládají. Jako většina českých domácností nic takového nemám 🙂

Řada tipů se naštěstí dá použít i v našich kuchyních, kde špajzku zastupuje skříňka, police, nebo pár šuplíků.

Jdeme na to?

Základní pravidlo
První a nejdůležitější pravidlo pro uklizenou špajzku? Žádné otevřené sáčky.

V sáčcích uchováváme jenom zásoby, které jsme ještě nenačali. Jakmile se sáček jednou otevře, měl by se obsah přesypat do uzavíratelné nádoby.

Možná namítnete, že umíte udržet pořádek ve spíži i s řadou otevřených sáčků na mouku, cukr, luštěniny… A ano, spoustu takových už jsem viděla. Tohle uspořádání má ale jednu zásadní nevýhodu.

Není to vzhled, ani riziko rozsypání. Mluvím o potravinových molech. Jakmile si je jednou přinesete domů, můžete všechno v otevřených sáčcích vyhodit.

V uzavřených sklenicích jsou potraviny lépe chráněné před moly
Potravinoví moli jsou riziko, kterému se bohužel nedá spolehlivě vyhnout – domů si je většina lidí přinese s moukou ze supermarketu. Jakmile se vylíhnou a rozmnoží, během pár dní najdete jejich stopy ve všem, co není hermeticky uzavřené.

Pak nastává jediné řešení – všechny napadené potraviny vyhodit a kuchyň opakovaně vystříkat Biolitem nebo jiným přípravkem proti hmyzu (jedna aplikace většinou zdaleka nestačí).

Dózy na potraviny
Logicky následující otázka – v čem potraviny skladovat?

Volit budete pravděpodobně mezi dvěma možnostmi: sklenice nebo plastové dózy. Já sama používám obojí.

Potraviny, které se u nás hodně točí, nebo je kupujeme ve větším množství, mám v plastových dózách s násypkou. Mouku, cukr, luštěniny, semínka na pečení, kuskus a jim podobné. Používám dózy z Ikey. Jednou z jejich výhod je, že bývají v nabídce hodně dlouho, takže si stejný typ můžete postupně dokupovat (stoprocentně to neplatí, jeden typ, který používám, už v nabídce po pár letech skončil).

Plastové dózy má v běžné nabídce většina obchodů s domácími potřebami. Docela hezký výběr má Orion (mají i šikovné hranaté dózy, které v ČR dlouho nebyly k sehnání), ve stálé nabídce je mají i v Kiku. Zmíněná Ikea má i větší úložné krabice, do kterých můžete vysypat třeba mouku a postupně ji odebírat hrníčkovou odměrkou (je to pohodlnější, než např. přesypávání ze sklenice).

Sklenice na ukládání potravin
Sklenice s uzávěrem jsou dalším skvělým způsobem, jak uchovávat potraviny. Nehodí se moc snad jedině na mouku, která se z nich špatně odsypává.

Pořídit si můžete buďto sklenice s patentním uzávěrem – nebo šroubovačky. Sklenice s patentním uzávěrem má opět Ikea, pěkné najdete i v Pepcu nebo Nanu Nana (ty z Ikea mají kvalitnější uzávěr).

Se šroubovacími sklenicemi je to ještě jednodušší – prostě použijte, co máte doma. Skleničky od okurek, marmelád, majonézy…

<a data-pin-do="embedPin" data-pin-width="medium" data-pin-terse="true" href="https://cz.pinterest.com/pin/296041375501107366/"></a>
Na první pohled to možná vypadá jako řešení „každý pes jiná ves“ – ale ve výsledku to vůbec nevypadá špatně.

Tuhle skladovací metodu používá třeba Jamie Oliver – vždycky, když vytáhne šuplík s ingrediencemi, objeví se řada malých skleniček se vším možným 🙂

Sama skleničky používám hlavně na potraviny, které kupuji jen občas a v malém množství. Mám v nich třeba jáhly, dýňová a chia semínka, sušené houby… Také do nich ukládám kostičky bujónu, které se mi jinak věčně sypaly z krabiček.

Ukládání do sklenic má ještě jednu výhodu. Většinou je máte doma (nebo se vám průběžně nastřádají), takže si nákupem všeho najednou neuděláte díru do peněženky. A hezké dózy si můžete v klidu dokupovat postupně.

Perfektně zorganizováno
Všechno přesypáno? Tak teď už stačí vytřít police a šuplíčky – a vše urovnat zpět.

Při rovnání myslete i na to, že chcete mít věci po ruce tam, kde s nimi pracujete. Pokud máte jednu skříň na všechno, asi vám bude stačit metoda „co používám často, dám dopředu, ostatní dozadu).

Ale jestli máte větší kuchyň, dejte si věci na vaření ke sporáku, věci na pečení blíž k pracovní desce…

Skříňky, police nebo šuplíky?
Pokud kuchyň teprve zařizujete (nebo vás to v dohledné době čeká), myslete na úložné prostory už dopředu. Většina lidí si pořídí klasické skříňky a dodatečně řeší, zda do nich přidat úložné košíky nebo krabice – aby se pohodlně dostali k věcem uloženým vzadu.

Já sama jsem při zařizování mé aktuální kuchyně zvolila šuplíky – a jsem s tímto řešením neuvěřitelně spokojená. Stačí vytáhnout zásuvku – a vidím úplně všechno, co v ní mám.

Chcete si článek uložit, abyste se k němu časem mohli vrátit?

<<< Odložte si ho na Pinterest!

PINspirace!
Nakonec tradiční sbírka inspirativních obrázků z Pinterestu. Užijte si je!
<a data-pin-do="embedBoard" data-pin-board-width="620" data-pin-scale-height="920" data-pin-scale-width="180" href="https://cz.pinterest.com/getorganized_cz/z%25C3%25B3nov%25C3%25BD-%25C3%25BAklid/sp%25C3%25AD%25C5%25BE/"></a>

Pin It on Pinterest

Share This