Zóny

507342518_8bae3ced7a_m

V zónovém úklidu dělíme celou domácnost do pěti zón, z nichž každé věnujeme dvacet minut v jeden den v týdnu

(o víkendu neuklízíme, víkend je určen k odpočinku). Možná se Vám bude zdát, že máte zón v bytě více nebo méně – to je v pořádku. V některé dny tak budete mít méně práce, pokud máte v jedné místnosti třeba tři zóny. Máte-li jich naopak více, jednoduše je v určené dny budete střídat. Nebojte se, po čase u Vás bude tak uklizeno, že je během určené dvacetiminutovky stihnete nablýskat všechny. Společně s denními zvyky udrží úklid v zónách Vaši domácnost krásně čistou.

V každé zóně máme seznam činností, které děláme každý týden. Zpočátku je nejspíš nestihnete všechny, možná se dokonce zarazíte hned na první. To nevadí. Jak bude ve Vaší domácnosti ubývat nepořádku, bude ubývat i práce při úklidu. Zatímco poprvé možná strávíte úklidem pod postelí celou dvacetiminutovku, příští týden už se jen pohledem ujistíte, že je tam čisto a přesunete se k dalšímu bodu.

Některé činnosti děláme ob týden nebo pouze jednou za měsíc.

Kromě práce v zónách máme také na každý den naplánovanou jednu věc, kterou provedeme v celé domácnosti – vytírání, luxování nebo péči o prádlo. Ta se do zónové dvacetiminutovky nezapočítává.

Aby Vás uklízení příliš nezatěžovalo, můžete úklidu v zónách věnovat skutečně jen 20 minut denně. Pokud se Vám do ničeho nechce, nastavte si minutku na dvacet minut a pracujte opravdu jen do chvíle, kdy zazvoní. Pokud Vás právě vykonávaná činnost zaujme nebo se v okamžiku zazvonění blížíte k jejímu dokončení, můžete ji dodělat – pokud ne, prostě počká do příštího týdne. Nesnažte se uklidit svou domácnost do perfektního stavu hned napoprvé – pokud se v ní nepořádek nenastřádal za týden, nejspíš se Vám ho za tak krátkou dobu nepodaří uklidit, aniž byste se sami udřeli.

Pokud máte možnost, zapojte do zónového úklidu i partnera či partnerku, případně větší děti. Úklid i následné udržování domácnosti v čistotě Vám půjdou mnohem rychleji.

A jaké činnosti tedy provádíme?

 


Pondělí – předsíň a koupelna

5051649442_96eb38e1cc_n

Pondělí je pracím dnem – nejprve tedy naložíme pračku várkou prádla, zapneme ji a po vyprání pověsíme. Pokud se nám prádlo v koupelně kupí, zkusíme vyprat alespoň dvě pračky.

Samotný úklid začínáme v menších místnostech – ve vstupu do domácnosti, předsíni, šatně, koupelně a na WC. Následující činnosti provádíme každý týden.

Začneme nastříkáním vany či vaničky sprchového koutu vhodným přípravkem na koupelny a necháme působit. Poté vyměníme ručníky v koupelně za čisté. Umyvadlem a toaletou se zabývat nemusíme, vzhledem k rannímu bleskovému úklidu v rámci denních zvyků jsou umyté.

Pak se přesuneme ke vstupním dveřím, vyklepeme rohožku a zameteme pod ní. Rozhlédneme se po předsíni a uklidíme nepořádek, který do ní nepatří – reklamní letáky, povalující se věci, které by měly být uklizené v úplně jiné části Vaší domácnosti. K ruce si vezmeme koš na vyhazování odpadků a krabici na věci, které patří jinam – nebudeme pak muset každý kousek odnášet zvlášť, vše vložíme do krabice a na konci úklidu rozneseme. Zpočátku Vám možná tento úkol zabere celých dvacet minut. Nic si z toho nedělejte, do místnosti se vrátíte zase za týden a díky dnešnímu úklidu zvládnete zase o kousek víc.

Pokud už máte místnost uklizenou, rozhlédněte se, zda někde nemáte pasti na nepořádek. Stolečky, poličky či jiné odkládací plochy, na kterých se kupí drobnosti, které už možná ani nevnímáte jako nepořádek. Pokud ano, ukliďte je. Nepořádek má tendence se na podobných místech objevovat hned poté, co je uklidíte – zkuste se tak zamyslet nad tím, zda by podobné místo nešlo zrušit, nebo mu přidělte jinou funkci – nepotřebujete třeba poličku na krabici s náhradními žárovkami nebo stolek na tu krásnou vázu, kterou schováváte ve skříni, protože se nikam nevejde? Pokud se Vám bude nepořádek i nadále hromadit, zkuste na dané místo položit cedulku „Pozor past“ a nechat ji tam tak dlouho, než se členové Vaší domácnosti naučí na dané místo drobnosti neodkládat.

V předsíni ještě srovnáme boty a projdeme oblečení na věšáku. Pokud najdeme něco, co aktuálně nikdo nenosí (třeba zimní bundu v červenci), uklidíme to na místo.

Pondělí je též dnem, kdy se staráme o věci domácích mazlíčků, takže umyjeme misky na krmení a vyklepeme pelíšky, případně provedeme jinou péči, kterou příbytek domácího zvířátka vyžaduje.

Nakonec se vrátíme do koupelny a opláchneme vanu či sprchovou vaničku, případné zbytky mýdla nebo dalších skvrn dočistíme. Pak i zde uklidíme věci, které do koupelny nepatří, případně uklidíme „pasti“. Máme-li ještě čas, nahlédneme do některé z koupelnových skříněk či jiných úložných prostor a uklidíme jednu z poliček (ty další počkají zase na další pondělí). Nakonec vezmeme přípravek na okna, nejlépe s funkcí proti rosení skla a umyjeme a přeleštíme zrcadlo. Máme-li doma ještě jiná zrcadla, obejdeme je a přeleštíme i ty.

Seznam úkolů, které neprovádíme každý týden najdete vždy na stránce denních úkolů.

 


Úterý – kuchyň

482490481_c99f1feacc_m

V úterý je úkolem pro celou domácnost vytírání podlah. Pokud je to potřeba, začneme zametením všech omyvatelných podlahových ploch a následně je vytřeme.

S úklidem se budeme věnovat pouze kuchyni. Pokud v kuchyni i jíme, bude nás dnes zajímat pouze část, kde se vaří. Jídelní koutek přijde na řadu v pátek. Každý týden provádíme následující činnosti.

Začneme tím, že vyhodíme houbičku na nádobí a připravíme ke dřezu novou. Právě věčně vlhké houbičky jsou ideálním místem pro množení bakterií a něčím takovým si rozhodně nechceme umývat nádobí, na které si pak servírujeme jídlo. Ze stejných důvodů vyměníme utěrku a případně i ručníky v kuchyni.

Uklidíme věci ze sporáku a veškeré špinavé nádobí v kuchyni přemístíme do myčky – pokud ji nemáme, tak do dřezu. Sporák a vnější dvířka trouby nastříkáme vhodným úklidovým přípravkem a necháme působit. Totéž uděláme i s mikrovlnkou (zevnitř) a dřezem, pokud v něm není nádobí na umytí (v tom případě dřez umyjeme po večerním mytí nádobí).

Pak se budeme opět věnovat uklízení věcí, které do kuchyně nepatří, vyhazovat odpadky, dávat kuchyňské potřeby na místo a odklízet věci, které mají místo v jiných částech domácnosti.  Zpočátku to může zabrat spoustu času, ale nedělejte nic dalšího, dokud to nebude hotové. Pokud je Vaše kuchyň uklizená, podívejte se po pastech na nepořádek a ukliďte je.

K pravidelným činnostem patří i úklid ledničky. Srovnáme jednotlivé poličky (nejlépe podle druhů potravin), vyhodíme prošlé či kazící se potraviny a sepíšeme si seznam toho, co je třeba koupit. Je-li to potřeba, poličky rovnou vytřeme či vymyjeme. I tato činnost může zpočátku zabrat dost času, ale během několika týdnů získáte přehled o tom, co v ledničce máte a do kdy Vám potraviny vydrží čerstvé. Díky tomu bude lednička nejen čistá a voňavá, ale zároveň ušetříte na potravinách, které byste jinak nakoupili bez rozmyslu a nakonec je jako nespotřebované vyhodili. Na závěr otřeme ledničku zvenčí.

Nakonec setřeme desku kuchyňské linky (spotřebiče na ní můžeme jen odsunout, pokud nejsou špinavé, otíráme je jednou měsíčně) a umyjeme sporák, troubu (zvenčí), mikrovlnku a dřez. Vzhledem k působení čistících prostředků by to mělo jít poměrně snadno.

 


Středa  – ložnice 

2658597864_34571e6b11_m

Středa je dnem věnovaným žehlení. Vzhledem k tomu, že žehlíme pravidelně každý týden, neměla by na Vás čekat žádná velká hromada. Již při věšení prádla také můžeme přemýšlet o tom, co všechno je opravdu třeba žehlit. Nestačilo by trička pečlivě srovnat a nechat uschnout na ramínku? Chceme opravdu žehlit kapesníky a ložní prádlo, i když to na nich po prvním použití nebude vidět? Obavy o hygienickou čistotu jsou vzhledem k dnešním pracím prostředkům zbytečné, zejména pokud neperete v extrémně nízkých teplotách.

Vzhledem k náročnějšímu dennímu úkolu pracujeme ve středu v nejjednodušší zóně – ložnici.

Začneme jako obvykle úklidem věcí, které do ložnice nepatří, vyhodíme odpadky, ať už se jedná o použité papírové kapesníky, staré časopisy, které si nechceme schovat nebo třeba opadané květy z pokojových rostlin. Věci, které patří do jiných místností uložíme do připravené krabice a na konci úklidu rozneseme tam, kam patří. Neuklizené věci patřící do ložnice uložíme na místo. Máme-li ještě čas, podíváme se po pastech na nepořádek a uklidíme je. V ložnici to obvykle bývají plochy a šuplíky nočních stolků, poličky nad postelí a podobná místa. Podíváme se i pod postel a uklidíme případný nepořádek.

Vezmeme si k ruce prachovku a případně i prostředek na nábytek a utřeme prach v celé místnosti. Nakonec se podíváme do skříní či šuplíků na oblečení a srovnáme je. Pokud s úklidem začínáme, není třeba uklidit hned celou skříň – stačí třeba jen jedna polička nebo šuplík, to, co stihnete do zazvonění budíčku nastaveného na dvacetiminutový úklid. Časem bude Váš šatník srovnaný tak, že ho jen otevřete a pohledem zkontrolujete vyrovnané oblečení.

 


Čtvrtek – dětský pokoj a pracovna

7266891802_1244a5a392_n

Úkolem na čtvrtek je luxování. Vysajeme postupně všechna místa v domácnosti, na kterých leží koberec. Máte-li doma robotického pomocníka, dnešní úklid pro Vás bude o jeden úkol kratší.

Čtvrtek věnujeme úklidu v dětském pokoji a pracovně (nebo pracovním koutku). Pokud nemáte děti, můžete tuto zónu nahradit jinou místností, kterou doma máte a nebo věnovat čtvrtek tomu, co jste nestihli uklidit v předchozích dnech. Nečeká v koupelně na vyprání další várka prádla?

Úklid začínáme jako obvykle uklízením nepořádku a věcí, které do dané místnosti nepatří. Starší děti mohou ve svém pokoji s úklidem pomáhat. Srovnáme hračky, vyhodíme odpadky a do určené krabice uložíme věci, které patří do jiné místnosti (na konci úklidu je nezapomeneme roznést na místo). Srovnáme a uklidíme i věci na dětských stolcích. Nakonec nakoukneme pod postel a uklidíme případný nepořádek.

Máme-li ještě čas, nahlédneme do skříně či komody na oblečení  a srovnáme je. Opět není třeba zvládnout vše najednou, pokud je v šatníku nepořádek, stačí pro začátek uklidit třeba jen jednu polici nebo šuplík. Nakonec v místnosti utřeme prach.

Následně se vrhneme na pracovnu, nebo pracovní koutek – ať už se jedná o stůl s počítačem, místo na šití nebo koutek na ruční práce či vyrábění šperků. Začneme jako obvykle uklízením nepořádku a „pastí, přičemž se zaměříme zejména na pracovní stůl. Ten by měl být na konci úklidu srovnaný a bez zbytečností, které na něj nepatří.

 


Pátek – obývací pokoj a jídelna 

23039711_ca15a67406_m
Pátek je opět dnem velkého prádla. Dnes ovšem začneme tím, že obejdeme celou domácnost a podíváme se po kouscích oblečení pohozených přes židli nebo jiné odkládací místo, sebereme je a odneseme k pračce. Tak budeme mít před víkendem příjemně uklizené místnosti od špinavého prádla. Rovnou naplníme pračku a dáme vyprat první várku, kterou hned po vyprání pověsíme. Není třeba vyprat všechno špinavé oblečení najednou, další prací den je hned v pondělí.

Páteční úklid věnujeme společným částem domácnosti – obýváku a jídelně (nebo jídelnímu koutku).

Začneme tím, že obejdeme celý byt a zalijeme květiny. Potom sesypeme do jednoho pytle odpadky ze všech košů v domácnosti a připravíme k vynesení do popelnice (nebo rovnou vyhodíme).

Pak přejdeme do jídelny nebo jídelního koutu a uklidíme nepořádek. Vyhodíme odpadky, do krabice odložíme věci, které patří do jiné místnosti a na konci úklidu je rozneseme na místo. Poohlédneme se po pastech na nepořádek a uklidíme je. Mnohdy bývá jednou velkou pastí právě jídelní stůl.

Poté se přesuneme do obýváku. Opět uklidíme nepořádek, vyhodíme odpadky a do krabice přidáme věci, které patří do jiných místností. Prohlédneme obvyklé „pasti“ a uklidíme je. Speciální pozornost věnujeme stolku a gauči, případně křeslům. Nezapomeneme nakouknout i pod gauč a případně uklidit nepořádek.

Máme-li čas, podíváme se do knihovny nebo jiných úložných prostor v obýváku a srovnáme je. Pokud s úklidem začínáme, nebudeme uklízet vše najednou – jedna nebo dvě poličky pro začátek stačí.

Nakonec vezmeme prachovku (případně i přípravek na nábytek) a v obou místnostech utřeme prach.

 


Víkend

V sobotu a v neděli neuklízíme (maximálně uklidíme usušené prádlo z páteční várky), víkend věnujeme sami sobě, své rodině a odpočinku.

Pin It on Pinterest

Share This